Diverse

Veteran DM

Kære 60+ og senior spillere 

Amager bordtennisklub, Brønshøj bordtennisklub og Københavns bordtennisklub afholder i fællesskab veteran DM i Amagerhallen den 1-2-3 april. Som det ser ud nu er det erstatning for stævnet i September i Valby hallen. De tre klubber søger om hjælp til afvikling af stævnet. Følgende arbejdsopgaver mangler der mandskab til.

Fredag den 1-3-2016  bordopsætning. Lørdag den 2-4-2016 Stævneledelse/resultat registrering/ holdturnering, bordchefer, Cafeteria (bemanding)  og DM fest. Søndag den 3 -4- 2016 Stævneledelse/resultat registrering og DM, dommere og bordnedtagning.

Klubberne deler overskuddet i forhold til det antal arbejds timer de har ydet.

Tilmeldelse skal ske til Mai via Email adessen maiogfrank@hotmail .com  

Udskriv Email

Damerne vandt andet opgør. 3 og afgørende finale onsdag

Så er stillingen 1:1 i DM for Damer.

Da de dejlige piger vandt andet opgør mod Sisu Smile

 

 

Det betyder jo at vi skal ud i en 3 og afgørende kamp for at finde ud af hvem der skal have titlen som Dansk mester i Dame bordtennis 2015.

Den kamp spilles nu på Onsdag d 15/4. kl 19.15 I Grøndals centret.

Håber at der kommer rigtigt mange op og ser kampen.

Udskriv Email

Dame DM finale Søndag d. 12 april

Så er det tid til at damerne skal forsvare deres guld medaljer fra sidste sæson.

Brønshøj damerne har gjort det igen og spillet sig frem til finalen.

Den første af 3 kampe bliver spillet i Århus den 9 april mod Sisu.

Men allerede Søndag d 12 April spiller de den anden og måske afgørende kamp på hjemmebane i Grøndal.

Kampen spilles kl 12.45 i grøndal Multi center.

Håber at se rigtigt mange tilskuere Smile

Udskriv Email

Klubmesterskab Mandag d 20/4 kl. 15

Så er det blevet tid til at afholde klubmesterskab for senior serie spillere.

Tilmelding på opslag i klubben eller til ole Tlf. 28196611 / Mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Håber på at se rigtigt mange denne gang. Også alle de nye Mandags spillere er meget velkomne Smile

 

Udskriv Email

Resultatliste Falkenberg 2015

Resultat Köpenhamn -  Falkenberg 2015

Onsdag 18 mars – omgång 1 (resultat 4,5- 1,5)

 

Lag 1             6-4

 

 

Helge Kocman –    Christer Blom

6-11, 11-6, 11-8, 11-1

1-0

Niels Ramberg -    Nils Billing

11-6, 11-8, 11-6

2-0

Helge Larsen – Kaj Karlsson

vu

2-1

Niels Ramberg -    Crister Blom

11-8, 11-13, 11-6, 11-5

3-1

Helge Kocman - Kaj Karlsson

11-6, 11-2, 11-3

4-1

Helge Larsen – Nils Billing

vu

4-2

Helge K./Niels R. – Christer B./Nils B.

9-11, 11-6, 8-11, 11-3, 5-11

4-3

Niels Ramberg - Kaj Karlsson

9-11, 11-7, 11-8, 11-5

5-3

Helge Larsen - Christer Blom

vu

5-4

Helge Kocman – Nils Billing

7-11, 11-5, 11-2, 11-3

6-4

 

 

 

 

Lag 2                 7-3

 

 

Gert Jørgensen – Rolf Johansson

10-12, 14-16, 16-14, 7-11

0-1

Krølle – Lars Gustafsson

11-3, 11-7, 11-9

1-1

Bjarne Coster – Klas Johansson

6-11, 6-11, 9-11

1-2

Krølle - Rolf Johansson

11-8, 11-5, 14-12

2-2

Gert Jørgensen - Klas Johansson

11-9, 11-9, 7-11, 5-11, 13-11

3-2

Bjarne Coster - Lars Gustafsson

4-11, 11-6, 11-9, 9-11, 11-4

4-2

Krølle/Bjarne - ?

11-9, 11-7, 12-10

5-2

Krølle - Klas Johansson

11-4, 11-6, 7-11, 11-7

6-2

Bjarne Coster - Rolf Johansson

3-11, 8-11, 11-13

6-3

Gert Jørgensen - Lars Gustafsson

12-10, 11-6, 11-3

7-3

 

 

 

 

Lag 3                   5-5

 

 

Erland Thomsen – Karl Arne Karlsson

12-10, 11-5, 4-11, 11-9

1-0

Jørgen Jensen – Marita Neidert

10-12, 6-11, 11-8, 7-11

1-1

John B. Hansen – Hans Åke Benjaminsson

11-7, 8-11, 11-7, 6-11, 7-11

1-2

Jørgen Jensen - Karl Arne Karlsson

8-11, 11-9, 11-5, 5-11, 6-11

1-3

Erland Thomsen - Hans Åke Benjaminsson

11-9, 8-11, 11-6, 11-3

2-3

John B. Hansen - Marita Neidert

7-11, 12-10, 11-8, 11-5

3-3

Db ??

11-6, 4-11, 14-12, 11-5

4-3

Jørgen Jensen -    Hans Åke Benjaminsson

11-8, 8-11, 11-7, 8-11, 12-10

5-3

John B. Hansen - Karl Arne Karlsson

11-9, 9-11, 8-11, 9-11

5-4

Erland Thomsen - Marita Neidert

9-11, 12-10, 11-8, 7-11, 5-11

5-5

 

 

Lag 4                   5-5

 

 

Vagn Hansen – Thore Andersson

11-4, 5-11, 12-10, 10-12, 6-11

0-1

Åge Holst – Christina Lindskog

7-11, 8-11, 11-13

0-2

Helge Tolmark – Per Hauschild (vikar TL)

11-6, 9-11, 11-9, 11-8

1-2

Åge Holst – Thore Andersson

10-12, 11-13, 11-4, 13-15, 11-9

2-2

Vagn Hansen - Per Hauschild (vikar TL)

11-9, 11-5, 11-7

3-2

Helge Tolmark – Christina Lindskog

9-11, 7-11, 12-10, 2-11

3-3

? – Thore/Christina

9-11, 11-6, 14-16, 8-11

5-5

Åge Holst - Per Hauschild (vikar TL)

14-12, 11-9, 11-5

4-3

Helge Tolmark – Thore Andersson

11-5, 11-4, 4-11, 6-11, 7-11

4-4

Vagn Hansen – Christina Lindskog

12-10, 11-9, 11-8

5-4

 

 

 


  

Lag 5                   5-5

 

 

Willy Iversen – Rune Andersson

7-11, 11-4, 11-9, 5-11, 11-9

1-0

Torben Reiff – Roland Paulsson

6-11, 7-11, 13-11, 11-13

1-1

Esther Zivadinovic – Dick Torstensson

11-7, 9-11, 7-11, 11-9, 4-11

1-2

Torben Reiff - Rune Andersson

21-19, 11-4, 9-11, 13-11

2-2

Willy Iversen - Dick Torstensson

6-11, 7-11, 4-11

2-3

Esther Zivadinovic - Roland Paulsson

7-11, 5-11, 6-11

2-4

Esther/Willy – Roland/Dick

8-11, 7-11, 7-11

2-5

Torben Reiff - Dick Torstensson

12-10, 9-11, 11-9, 11-5

3-5

Esther Zivadinovic - Rune Andersson

11-13, 11-4, 9-11, 11-7, 12-10

4-5

Willy Iversen - Roland Paulsson

5-11, 11-7, 14-12, 11-8

5-5

 

 

 

 

Lag 6                   6-4

 

 

Sandra Grimm – Tommy Johansson

9-11, 11-9, 11-4, 3-11, 10-12

0-1

Jytte Freitag – Hans Larsson

11-8, 8-11, 11-9, 4-11, 8-11

0-2

Gurli Vittrup – Arne Fredman

11-8, 11-4, 11-3

1-2

Jytte Freitag - Tommy Johansson

12-10, 8-11, 8-11, 9-11

1-3

Sandra Grimm - Arne Fredman

11-6, 11-7, 11-7

2-3

Gurli Vittrup - Hans Larsson

11-8, 11-9, 12-10

3-3

Jytte/Gurli – Hans/Tommy

11-5, 11-4, 11-8

4-3

Jytte Freitag - Arne Fredman

11-3, 11-9, 11-3

5-3

Gurli Vittrup - Tommy Johansson

6-11, 13-15, 11-7, 4-11

5-4

Sandra Grimm - Hans Larsson

10-12, 11-7, 11-8, 11-6

6-4

 

 

 

Torsdag 19 mars – omgång 2 (resultat 4-5)

 

Lag 1                   5-0

 

 

Helge Kocman – Klas Johansson

12-10, 11-4, 11-5

1-0

Krølle - Kaj Karlsson

12-10, 11-9, 8-11, --

2-0

Db

vu

3-0

Helge Kocman - Kaj Karlsson

vu

4-0

Krølle -  Klas   Johansson

11-6, 11-9, 11-7

5-0

 

 

 

Lag 2                 0-5

 

 

Gert Jørgensen – Nils Billing

10-12, 5-11, 8-11

0-1

Bjarne Coster – Christer Blom

9-11, 7-11, 7-11

0-2

Db

11-9 (?), 4-11, 9-11

0-3

Gert Jørgensen - Christer Blom

9-11, 6-11, 3-11

0-4

Bjarne Coster - Nils Billing

11-9, 3-11, 9-11, 11-2, 6-11

0-5

 

 

 

Lag 3                   2-3

 

 

Uffe Petersen – Rolf Johansson

7-11, 4-11, 7-11

0-1

John B. Hansen – Marita Neidert

11-9, 11-7, 4-11, 11-6

1-1

Db

3-11, 8-11, 11-9, 11-8, 9-11

1-2

John B. Hansen - Rolf Johansson

9-11, 5-11, 3-11

1-3

Uffe Petersen - Marita Neidert

8-11, 11-8, 12-10, 6-11, 11-6

2-3

 

 

 

Lag 4                   1-4

 

 

Vagn Hansen - Hans Åke Benjaminsson

11-6, 10-12, 11-13, 8-11

0-1

Jørgen Jensen – Lars Gustafsson

11-6, 11-7, 11-5

1-1

Db

6-11, 8-11, 11-4, 9-11

1-2

Vagn Hansen - Lars Gustafsson

10-12, 4-11, 11-8, 7-11

1-3

Jørgen Jensen - Hans Åke Benjaminsson

11-9, 8-11, 12-10, 9-11, 9-11

1-4

 

 

 

Lag 5                   2-3

 

 

Torben Reiff - Thore Andersson

6-11, 7-11, 9-11

1-0

Ole Jacobsen - Christina Lindskog

9-11, 11-8, 7-11, 11-8, 11-3

1-1

Db

3-11, 9-11, 11-5, 10-12

1-2

Torben Reiff – Christina Lindskog

4-11, 18-16, 10-12, 13-11, 9-11

1-3

Ole Jacobsen -    Thore Andersson

8-11, 11-7, 8-11, 11-8, 11-8

2-3

 

 

 

Lag 6                   1-4

 

 

Åge Holst – Tommy Lindskog

13-11, 8-11, 4-11, 7-11

0-1

Helge Tolmark – Kark Arne Karksson

13-15, 10-12, 4-11

0-2

Db

11-9, 11-7, 11-9

1-2

Åge Tolmark -    Karl Arne Karksson

7-11, 10-12, 2-11

1-3

Helge Tolmark - Tommy Lindskog

4-11, 5-11, 5-11

1-4

  

 

Lag 7                 3-2

 

 

Jørgen Friis – Dick Torstensson

6-11, 11-4, 15-13, 6-11, 6-11

0-1

Ole Hebsgaard – Rune Andersson

11-13, 11-8, 11-5, 5-11, 11-2

1-1

Db

11-5, 3-11, 11-6, 11-6

2-1

Jørgen Friis - Rune Andersson

9-11, 11-5, 11-7, 11-7

3-1

Ole Hebsgaard - Dick Torstensson

11-8, 7-11, 8-11, 8-11

3-2

 

 

 

Lag 8                 3-2

 

 

Esther Zivadibovic – Roland Paulsson

9-11, 11-7, 4-11, 16-14, 11-8

1-0

Willy Iversen – Tommy Johansson

11-8, 6-11, 11-4, 11-4

2-0

Db

6-11, 6-11, 11-6, 11-3, 8-11

2-1

Esther Zivadinovic - Tommy Johansson

9-11, 13-15, 11-9, 15-17

2-2

Willy Iversen - Roland Paulsson

11-6, 7-11, 11-5, 11-7

3-2

 

 

 

Lag 9                 5-0

 

 

Jørgen Bengtsson – Hans Larsson

11-4, 11-7, 11-9

1-0

Ole Nielsen – Arne Fredman

11-7, 11-7, 11-3

2-0

Db

6-11, 11-7, 11-4, 11-8

3-0

Jørgen Bengtsson - Arne Fredman

11-3, 7-11, 11-3, 8-11, 11-6

4-0

Ole Nielsen – Hans Larsson

9-11, 11-5, 8-11, 14-12, 12-10

5-0

 

 

 

Lag 10                 2-3

 

 

Jytte Freitag – Sandra Grimm

7-11, 12-10, 12-10, 6-11, 12-10

1-0

Kirsten Marner – Gurli Vittrup

8-11, 5-11, 5-11

1-1

Db

6-11, 2-11, 3-11

2-1

Jytte Freitag – Gurli Vittrup

6-11, 11-5, 11-4, 6-11, 11-1

2-2

Kirsten Marner – Sandra Grimm

3-11, 5-11, 6-11

2-3

 

 

 

Torsdag 19 mars – omgång 3 ( resultat 2-7)

Lag 1                 2-3

 

 

Helge Kocman – Christer Blom

11-6, 11-7, 6-11, 11-2

1-0

Bjarne Coster – Rolf Johansson

7-11, 11-13, 6-11

1-1

Db

11-8, 11-7, 6-11, 5-11, 11-9

2-1

Helge Kocman - Rolf Johansson

8-11, 11-6, 11-6, 9-11, 8-11

2-2

Bjarne Coster -  Christer Blom

o-3

2-3

 

 

 

Lag 2                 4-1

 

 

Krølle – Klas Johansson

11-5, 11-3, 11-3

1-0

Gert Jørgensen – Marita Neidert

3-11, 11-9, 4-11, 11-9, 11-1

2-0

Db

11-6, 9-11, 11-9, 9-11, 9-11

2-1

Krølle – Marita Neidert

11-9, 11-5, 11-9

3-1

Gert Jørgensen – Klas Johansson

11-9, 11-9, 11-9

4-1

 

 

 

Lag 3               3-2

 

 

John B. Hansen – Nils Billing

8-11, 4-11, 6-11

0-1

Vagn Hansen – Kaj Karlsson

vu

1-1

Db

vu

2-1

John B. Hansen – Kaj karlsson

vu

3-1

Vagn Hansen – Nils Billing

8-11, 6-11, 7-11

3-2

 

 

 

Lag 4                 2-3

 

 

Åge Holst – Lars Gustafsson

3-11, 8-11, 8-11

0-1

Jørgen Jensen – Christina Lindskog

4-11, 5-11, 11-6, 11-8 (?)

0-2

Db

11-6, 6-11, 11-3, 11-8

1-2

Åge Holst - Christina Lindskog

11-9, 7-11, 11-8, 8-11, 11-9

2-2

Jørgen Jensen - Lars Gustafsson

11-4, 5-11, 11-3 (?)

2-3

 

 

 

Lag 5                 0-5

 

 

Torben Reiff – Karl Arne Karlsson

5-11, 11-6, 4-11, 11-9, 5-11

0-1

Ole Jacobsen – Hans Åke Benjaminsson

9-11, 2-11, 6-11

0-2

Db

7-11, 4-11, 6-11

0-3

Torben Reiff - Hans Åke Benjaminsson

7-11, 11-7, 11-8, 6-11, 7-11

0-4

Ole Jacobsen - Karl Arne Karlsson

5-11, 7-11, 8-11

0-5

 

 

 

Lag 6                 1-4

 

 

Sandra Grimm – Thore Andersson

7-11, 11-6, 5-11, 9-11

0-1

Helge Tolmark – Dick Torstensson

5-11, 5-11, 7-11

0-2

Db

4-11, 6-11, 11-3, 11-9, 11-8

1-2

Sandra Grimm – Dick Torstensson

6-11, 11-7, 4-11, 9-11

1-3

Helge Tolmark - Thore Andersson

11-13, 5-11, 5-11

1-4

 

 

 

 

 

Lag 7                 2-3

 

 

Ole Hebsgaard – Tommy Lindskog

4-11, 4-11, 7-11

0-1

Ole Nielsen – Hans Larsson

11-7, 11-3, 9-11, 11-9

1-1

Db

9-11, 9-11, 11-5, 5-11

1-2

Ole Hebsgaard – Hans Larsson

11-4, 11-7, 11-6

2-2

Ole Nielsen – Tommy Lindskog

3-11, 7-11, 4-11

2-3

 

 

 

Lag 8                0-5

 

 

Jytte Freitag – Ronald Paulsson

2-11, 8-11, 5-11

0-1

Gurli Vittrup – Rune Andersson

9-11, 8-11, 5-11

0-2

Db

5-11, 5-11, 10-12

0-3

Jytte Freitag – Rune Andersson

10-12, 8-11, 8-11

0-4

Gurli Vittrup – Roland Paulsson

10-12, 7-11, 4-11

0-5

 

 

 

Lag 9                2-3

 

 

Jørgen Friis – Tommy Johansson

11-7, 9-11, 13-11, 12-14

0-1

Kirsten Marner – Arne Fredman

11-9, 9-11, 11-9, 2-11, 11-8

1-1

Db

11-6, 8-11, 9-11, 11-8, 11-13

1-2

Jørgen Friis – Arne Fredman

11-4, 11-0, 11-7

2-2

Kirsten Marner - Tommy Johansson

3-11, 6-11, 5-11

2-3

 

 

 

Den 1. Kamp var kun på 4 sæt og blev faktisk   aldrig spillet færdig. Men kun de første 4 sæt. Alligevel ført som sejr til   Falkenberg i kampskema. Misforståelse.

2,5-2,5

 

 

 

Lag 10                4-1

 

 

Willy Iversen – Jørgen Bengtsson

12-10, 11-4, 15-13

1-0

Esther Zivadinovic – Jan Cyano

16-14, 11-7, 11-2

2-0

Db

11-3, 7-11, 14-12, 11-7

3-0

Willy Iversen – Jan Cyano

11-5, 11-6, 11-6

4-0

Esther Zivadinovic – Jørgen Bengtsson

10-12, 5-11, 9-11

4-1

Udskriv Email